kostel Sv. Petra a Pavla v Kaplici                                                                                                                                                                                                             fara v Kaplici

Římskokatolická farnost informuje:

Stalo se

RYCHNOV NAD MALŠÍ

(obec Dolní Dvořiště)

e-mail: farnost.kaplice@atlas.cz

Nynějším správcem farnosti je P. Pavel Šimák

BOHOSLUŽBY a SETKÁNÍ – kostel sv. Ondřeje

Mše svatá

NEDĚLE

1x za 14 dní

(střídavě s Dol. Dvořištěm)

11.15h
   Setkání ve společenství
1 x za měsíc (datum viz  aktuality)
  18h let.čas
  17h zim.čas

První písemná zmínka o této obci je z roku 1363. Původní osada náležela Rožmberkům a od roku 1502 klášteru klarisek v Českém Krumlově. Obyvatelstvo bylo vždy smíšené, Češi a němci. V roce 1537 povýšen Rychnov na městečko a udělen mu znak: ve stříbrném štítě strom, pod ním ježek a půl rožmberské růže. Po roce 1945 opět dosídlen Čechy a Slováky a později uskutečněna nová výstavba.

Kostel Sv. Ondřeje

Pochází původně z počátku 14. stol. Nynější pozdně gotická stavba byla vybudována na starých základech počátkem 16. stol. Kostel je dvoulodní s hranolovitou věží. Dvoulodí je klenuto síťovou žebrovou klenbou. Presbytář má síť žeber, která se protínají. Za pozornost stojí i rokokově empírová kazatelna z 18. stol. a dřevem obložený sanktuář.

Ze života farnosti:

Scházíme se nejen na pravidelných bohoslužbách, ale i jednou měsíčně ve společenství v sakristii místního kostela.

Pro děti je připraven každoročně  o vánocích program jesliček. Děti se také  účastní Tříkrálové sbírky pro Charitu.

Na oslavu svátku Sv. Ondřeje - patrona kostela (neděle po 30.11.) -  je zde připraven každoročně koncert s následným malým pohoštěním.

V roce 2009 byla za pomoci lidí ubytovaných na faře v Kaplici i místních farníků vymalována sakristie a vykonány další udržovací práce v kostele.

Ostatní spravované farnosti: