kostel Sv. Petra a Pavla v Kaplici:                                                                                                                                                                                                                    fara v Kaplici:

Stalo se - foto

POHOŘÍ NA ŠUMAVĚ

Tuto farnost zatím netváří téměř žádní křesťané. Je však samostatnou právnickou osobou, která patří do Římskokatolické církve,  v ní k biskupství českobudějovickému.

Snažíme zkulturnit toto místo, kde v roce 1999 kostel spadl. Zachován však zůstal presbytář, který se dá užívat k bohoslužbám. Celý prostor i ke koncertům. O obnovu kostela se v poslední době zasloužilo zvláště rakouské občanské sdružení vedené p. Altmannem. Viz web: Bucherser heimat verein

Současným správcem je P.Pavel Šimák

BOHOSLUŽBY

Pravidelně se zde konají na Velikonoční pondělí – od 15h.

Poutní bohoslužby (zvl. pro rodáky) se konají 2. víkend v září.

V sobotu zpravidla v 15h, v neděli zpravidla v 9h.

Slouženy jsou buď česko-německy, nebo jen německy, a po nich je zajištěno občerstvení, hudba, stánky....

O Vánocích - o svátku sv. Štěpána 26.12. je zde program od 15h.

Aktualizace na odkaze Aktuality

Téměř každý měsíc se zde konají různé akce:
informace na stránkách sdružení
Bucherser heimat verein

Další bohoslužby na žádost – dle tf. domluvy.

Film o Pohoří  ZDE

(na Youtube - 15 min.)

Obec byla založena kolem roku 1700, v roce 1779 zde byl v pozdně barokním slohu vystavěn kostel Sv. Panny Marie Dobré rady. V roce 1790 bylo Pohoří dokonce povýšeno na město. Koncem 19. století zde 1323 lidí, z toho až 19 % Čechů. Konec obci přineslo odsunutí zdejších Němců po druhé světové válce, a vznik přísně střeženého hraničního pásma. V roce 1950 se skoro vybydlená obec stala součástí Pohorské Vsi. V roce 1978 byla obec již zcela bez obyvatel. Stavby byly postupně demolovány armádou.

Kostel 30.5.1999 spadl - na chrámovou loď se zřítila věž. Stalo se tak jen několik dní před nástupem dělníků od firmy, která kostel měla rekonstruovat. Zůstal však presbytář, který nyní slouží k bohoslužbám, či kulturnímu programu.

Toto je stav kostela v roce 2008.

První bohoslužba po zřícení kostela, sloužená místním farářem se uskutečnila v září roku 2006. Přišli především německy mluvící.

V roce 2007 se za pomoci studentů teologie, přátel z Rudolfova a dalších ochotníků, se prostor presbytáře upravil, byl instalován nový oltář a v září se zde mohl konat malý,ale velmi hezký koncert

O velikonočním pondělí 2008 se zde konala bohoslužba. Zřejmě vznikne tradice. Po mši sv. následovalo malé občerstvení.

Do kostela si též občas uděláme                      V prosinci roku 2008 se začalo

výlet s dětmi z náboženství.                              s obnovou střechy zbytku kostela

Také v roce 2009 se o Velikonočím pondělí sjeli věřící na toto místo které má velmi zvláštní atmosféru a symboliku.

V září r.2011 byla udělána podlaha presbytáře, okno na západní straně a další práce.

V pátek 16.9.2011 se zde konala  Svatohubertská mše sv. za účasti členů Svatohubertského řádu.

V sobotu a neděli 10. a 11.9.2011 se konala pouť zdejších rodáků. Česko-německou mši sv. sloužil
P. Šimek z kláštera v Želivě.

Foto převzato z www.bucherser-heimat-verein.at

SPRAVOVANÉ FARNOSTI: